4 sposoby na dłuższe życie mebli drewnianych…
…czyli, jak sprawić, aby nasze meble nie tylko dłużej spełniały swoją funkcję, ale też cieszyły oko swoją piękną fakturą i designem.
meble GoEs / > Elle. Primum
Projekt, zakup, aranżacja, użytkowanie i co dalej…? Wiemy, że wielu użytkowników zapomina o tym, że krzesło wykonane z naturalnych materiałów jest meblem nie tylko pięknym, ale też wartym tego, aby zadbać o nie w szczególny sposób. Powszechnie wiadomo, że meble wykonane z naturalnego drewna podatne są na czynniki takie, jak wilgotność powietrza czy uszkodzenia, np. rysy i odpryski. Jednak odpowiednie dbanie o mebel może zapewnić mu imponującą długotrwałość, piękno i wytrzymałość. Na tym zależy nam w Omforto najbardziej, stąd do wszystkich oferowanych przez nas mebli GoEs, zarówno z serii Elle, jak i Primum, dołączamy zestaw pomocny w ich konserwacji i pielęgnacji. W skład zestawu wchodzą:
- instrukcje,
- papier ścierny o gradacji p220, 2 sztuki,
- gąbka ścierna o gradacji 320, 1 sztuka,
- bawełniana szmatka, 2 sztuki,
- butelka oleju, 100 ml.
Czas na działanie!
Poniżej przedstawiamy 4 najczęstsze sposoby na to, aby pomóc meblom drewnianym w zachowaniu trwałego piękna. To codzienna pielęgnacja, odświeżanie, usuwanie plam, naprawa zarysowań.
1. Pielęgnacja:
Potrzebujesz dwóch szmatek: pierwszą lekko wilgotną (stosujemy zimną, nie gorącą wodę), drugą suchą. Wilgotną szmatką usuwamy kurz i zabrudzenia, a następnie natychmiast polerujemy powierzchnię suchą szmatką. Regularna pielęgnacja miękkimi szmatkami zapewni meblom świeżość i nie spowoduje zarysowań.
2. Odświeżanie za pomocą oleju:
Do pracy użyj rękawiczek ochronnych, a zanim zaczniesz olejowanie, wyczyść powierzchnię mebla miękką szmatką, w ten sposób pozbędziesz się drobinek zanieczyszczeń z mebla i powietrza. Jeśli na powierzchni są zadrapania, delikatnie przetrzyj je papierem ściernym lub gąbką ścierającą. Następnie nałóż odrobinę oleju na drewno i wyrównaj go.
Ważna podpowiedź! Zawsze podążaj za kierunkiem słojów drewna!
Nałóż potem olej na szmatkę i przetrzyj meble, aby równomiernie rozprowadzić olej. Pozostaw na 10 minut, aby się wchłonął. Zetrzyj szmatką nadmiar oleju przed wypolerowaniem suchą szmatką. Pozostaw produkt do wyschnięcia przez 24 godziny.
Powtarzaj zabieg 2-3 razy w roku, w miarę potrzeby.
3. Usuwanie plam:
Tutaj również pomocne będą Ci rękawiczki ochronne.
Nanieś trochę oleju Hardwax na gąbkę ścierającą. Następnie delikatnie pocieraj plamę i obszar +/- 10 cm wokół niej - pomoże ci to uniknąć różnic w kolorze. Czyszcząc plamę, zawsze podążaj w kierunku słojów drewna! Pozwól, aby olej wyschnął - potrzebujesz na to około 10 minut.
Ważna podpowiedź! Staraj się nie przekroczyć 10 minut, bo olej może stać się lepki i niepodatny na dalszą pracę.
Delikatnie wypoleruj traktowany obszar za pomocą bawełnianej szmatki do czyszczenia. Ponownie poleruj w kierunku słojów drewna. Pozostaw produkt do wyschnięcia przez 24 godziny.
Uwaga dla bezpieczeństwa! Należy pamiętać, że szmatka używana do zabiegu olejowania może zapalić się spontanicznie, jeśli nie jest przechowywana bezpiecznie. Aby temu zapobiec, szmatkę należy umyć w zimnej wodzie lub przechowywać w szczelnym pojemniku, wykonanym z metalu lub szkła.
4. Naprawa zarysowań i pęknięć:
Na początek niezbędnik - czyli rękawiczki ochronne!
Zacznij od przeszlifowania za pomocą papieru ściernego o gradacji 22 zarysowania i obszaru +/- 10 cm wokół, aż ubytek przestanie być widoczny. Pamiętaj o ważnej zasadzie, aby szlifować w kierunku słojów drewna.
Powtórz szlifowanie, tym razem używając papieru ściernego o gradacji 320.
Następnie nanieś niewielką ilość oleju Hardwax na bawełnianą szmatkę do czyszczenia i delikatnie wcieraj olej Hardwax w drewno w kierunku słojów. Pozwól, aby olej wysechł przez 10 minut.
Ważna podpowiedź! Staraj się nie przekroczyć 10 minut, bo olej może stać się lepki i niepodatny na dalszą pracę.
Delikatnie wypoleruj traktowany obszar za pomocą bawełnianej szmatki do czyszczenia, wykonuj tę czynność w kierunku słojów drewna. Pozostaw produkt do wyschnięcia przez 24 godziny.
Uwaga dla bezpieczeństwa! Należy pamiętać, że szmatka używana do zabiegu olejowania może zapalić się spontanicznie, jeśli nie jest przechowywana bezpiecznie. Aby temu zapobiec, szmatkę należy umyć w zimnej wodzie lub przechowywać w szczelnym pojemniku, wykonanym z metalu lub szkła.
Jeśli masz pytania związane z konserwacją mebli drewnianych, jak również wytrzymałością oferowanych przez nas mebli Goes – pisz do nas śmiało. Ten blog to miejsce, w którym chcemy rozwiewać wątpliwości i pomagamy Ci w codziennej pracy.
+48 502 006 336
Telefon